NAJNOWSZA TECHNOLOGIA LAMPY

- Apr 25, 2018-

Głównym czynnikiem tej kategorii jest skuteczność świetlna źródła światła. Pokazuje ile światła może wytworzyć z danej ilości energii elektrycznej. Jego jednostka to lumen na wat. Im mniej lumenów na wat, tym więcej energii marnuje się, np. Przez promieniowanie podczerwone.

Około 90 procent wszystkich ulepszeń ma obecnie miejsce w kategorii LED: diody LED wytwarzają nieznaczne ciepło i dlatego są niezwykle wydajne. Reszta to ulepszenia lamp fluorescencyjnych, które zwiększają ich trwałość lub czynią je bardziej ekologicznymi, tworząc nową technologię, która pozwala na użycie mniejszej ilości rtęci.

Wszyscy wiedzą o Thomas Alva Edison, człowieku, który odkrył żarówkę. Jego odkrycie dosłownie zmieniło sposób życia. Ewolucja technologii lamp nie została tam zatrzymana. Po żarzących się światłach Edisona pojawiły się lampy fluorescencyjne, lampy halogenowe i ich nowe, bardziej wydajne sztuczne źródła światła. Publiczność nie zna imion swoich wynalazców; Edison nadal jest ojcem sztucznego oświetlenia.

Jednym z tych wynalazców jest Nick Holonyak. W 1962 roku odkrył pierwszą diodę elektroluminescencyjną (LED). W tym czasie nikt nie uwierzyłby, że jego odkrycie oznaczałoby rewolucję w świecie oświetlenia pół wieku później. Oprócz profesora Holonyaka, to jest: w 1963 roku w artykule dla Reader's Digest zaryzykował prognozę, że diody LED staną się tak wysokiej jakości i wydajności, że zastąpią żarówki w przyszłości.

Technologia LED nie jest wykorzystywana wyłącznie w przemyśle oświetleniowym; znalazł szeroką gamę zastosowań w przemyśle elektronicznym i elektromechanicznym. Konwencjonalne źródła światła są nadal obecne w większości opraw i nie planują przedwczesnego wychodzenia. Nawet programiści nie są w stanie przewidzieć, kiedy i jak diody LED wyprzedzą rynek oświetlenia.

W ostatniej dekadzie nastąpiło zejście żarówek, co zwiększyło ewolucję innych rodzajów oświetlenia. Diody LED będą odgrywać istotną rolę w tym procesie. Generalnie, lampy wytwarzają światło albo przez promieniowanie cieplne albo przez wyładowanie gazowe, którego promieniowanie jest albo bezpośrednio widoczne, albo jest uwidocznione przez materiał luminescencyjny. Lampy żarowe wykorzystują promieniowanie cieplne; Lampy fluorescencyjne należą do kategorii wyładowań.

Głównym parametrem jest tutaj skuteczność świetlna źródła światła. Pokazuje ile światła może wytworzyć z danej ilości energii elektrycznej. Jego jednostka to lumen na wat. Im mniej lumenów na wat, tym więcej energii marnuje się, np. Przez promieniowanie podczerwone.

Świat oświetlenia zmienia się dramatycznie w ciągu ostatnich lat. Jeszcze trzy lata temu najnowocześniejszą i wydajniejszą lampą była lampa metalohalogenkowa. Obecnie najwyższa linia należy do lamp LED - ich jakość rośnie, a zapotrzebowanie na energię maleje. Zużycie energii ma obecnie ogromne znaczenie, ponieważ ceny energii stale rosną. Pomocne w tym mogą być diody LED: są nie tylko bardzo wydajne, ale wytwarzają niewielką ilość ciepła, co pozwala również na oszczędność energii w klimatyzacji.

Około 90 procent wszystkich ulepszeń dzieje się obecnie w kategorii LED. Reszta to ulepszenia lamp fluorescencyjnych, które zwiększają ich trwałość lub czynią je bardziej ekologicznymi, tworząc nową technologię, która pozwala na użycie mniejszej ilości rtęci. Aby zapewnić nowe źródła światła nawet w przypadku starszych opraw, często stosuje się modernizację - lampa fluorescencyjna lub diodowa jest osadzona w tradycyjnym mocowaniu żarowym lampy. Takie doposażenie może obejmować cały elektroniczny sterownik niezbędny do oświetlenia LED.

Postępy w dziedzinie oświetlenia nie ograniczają się tylko do nowych typów lamp. Naukowcy zaczęli badać wpływy światła na ludzkie zachowanie, głęboko wpływając na przemysł oświetleniowy. Specjalne lampy wytwarzające ciągłe widmo jak najbliżej światła naturalnego, czujniki światła dziennego i systemy sterowania, które poprawiają światło dzienne w środowisku, nawet cykliczne ściemnianie i rozjaśnianie świateł, aby naśladować chmury poruszające się po niebie - wszystko to jest praktycznym zastosowaniem odkryć naukowych wykonane w ostatniej dekadzie.

Odkrycie specjalnych fotoczujników w oku, które kontrolują produkcję melatoniny i wpływa na biorytm, doprowadziło do zaprojektowania lamp, które lepiej naśladują niebieskie widmo światła słonecznego. Niebieski, kolor nieba, jest kolorem, na który są wrażliwe nowe fotoczujniki. Wiedza ta, jak wspomniano wcześniej, może być wykorzystana w całym nowym obszarze aktywnej biologicznie iluminacji: może poprawić koncentrację w szkołach, wydajność w pracy, a nawet nastrój na zewnątrz, poprzez oświetlenie uliczne.

Odnajdują oni nową rolę w nawigowaniu po miastach, oświetlaniu chodników na poziomie gruntu lub oświetlaniu fontann, rzeźb i punktów orientacyjnych, wpływających na nastrój ludzi. Nawet białe światło może być dostosowane do specyficznych wymagań środowiska: białe z niską temperaturą kolorów są gościnne i zachęcające i idealnie nadają się w środowisku zamkniętym dla ruchu pieszego, na przykład w śródmieściach miasta, gdzie stwarzają atmosferę relaksu.

Zwiększony nacisk na oszczędność energii można odczuć wszędzie. Właśnie to LQS bierze pod uwagę przy ocenie zastosowanej technologii lampy. Świetlista skuteczność źródła światła zasadniczo pokazuje, ile energii zamienia się w światło. Otrzymano pełne oceny skuteczności świetlnej ponad 100 lumenów na wat. Takie wysokie parametry można uzyskać dzięki diodom LED, ekologicznym lampom fluorescencyjnym i niskoprężnym lampom sodowym. Z uwagi na fakt, że diody LED są wciąż badane i dalej optymalizowane, ich skuteczność będzie wzrastać w nadchodzących latach.